Mineralele din România și la Piatra Neamț

1

Expoziția națională itinerantă „Minerale și asociații minerale diin România” și-a dovedit încă odată, dacă mai era nevoie, sustenabilitatea și durabilitatea; este rândul Muzeului de Științe Naturale, din cadrul Complexului Muzeal Național Neamț, să găzduiască acest eveniment cultural inedit. În condițiile pandemice actuale și având în vedere topografia sălilor expoziționale specifice muzeului (spații relativ mici ca suprafață) s-a optat, de comun acord cu organizatorii nemțeni, pentru o deschidere oficială a expoziției fără vernisaj cu publicul. În consecință, la evenimentul ce a avut loc joi, 20 mai, au fost prezenți, alături de echipa muzeului nostru (responsabilă cu pregătirea expoziției), doar un număr limitat de colegi de la complexul muzeal. A mai fost prezent și un reprezentat al mass-media, reporter la Știri-Neamț.ro  (https://www.stiri-neamt.ro/piatra-neamt-minerale-si-asociatii-minerale-din-romania-o-expozitie-unicat-in-peisajul-romanesc-video/). În interviul acordat acestuia, muzeograful Sorin Prisăcariu, curatorul expoziției a prezentat, pe scurt, aspectele esențiale ale organizării și derulării proiectului cultural inițiat acum doi ani: partenerii, modul de constituire a fondului expozițional,  criteriile muzeologice de expunere. Nu a putut încheia fără să mulțumească inimosului colectiv al instituției, care a acordat un sprijin consistent și necondiționat la organizarea expoziției.

Este a noua locație în care am reușit să prezentăm o parte mică, dar reprezentativă,  a patrimoniului mineralogic românesc. Credem în continuare în succesul expoziției, fapt confirmat și de solicitarea prestigiosului Complex Muzeal Național „Moldova”, ce dorește implicarea în proiectul cultural național. Astfel, de la Piatra Neamț, în data de 20 iulie 2021, expoziția va pleca către Iași, unde va fi găzduită la Palatul Culturii.